




Zelda 1-Light Wall Light - Polished Nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Zelda's striking mid-century silhouette features polished nickel metal spheres that taper downwards to form an elegant, seamless central column. The slender, rectangular, curved arms support conical etched glass shades, which sit atop a hemisphere for a vintage charm.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 318 mm, D: 375 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 2.00 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished nickel |
| Family | Zelda |
| Width | 140 mm |
| Product weight | 1.8 |
| Installation height | 298 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 146 mm |
| Building materials | steel, etched glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 318 mm D: 375 mm |
| Carton dimensions | 29.5 x 19 x 18 cm |
| Dimensions |
Width
: 140mm mm Height : 298mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | nickel |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442651 |

Zelda 1-Light Wall Light - Polished Nickel
Sale price89,25 €
