



Zelda 1-Light Mini Pendant Light - Polished Nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Zelda's striking mid-century silhouette features polished nickel metal spheres that taper downwards to form an elegant, seamless central column. The slender, rectangular, curved arms support conical etched glass shades, which sit atop a hemisphere for a vintage charm.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 635 mm, D: 610 mm, Min./Max. depth: 735 mm – 2260 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 2.30 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished nickel |
| Family | Zelda |
| Width | 121 mm |
| Product weight | 2.07 |
| diameter | 121 mm |
| Installation height | 318 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 388 mm |
| Maximum waste | 1288 mm |
| Ceiling tile paint | Polished nickel |
| Building materials | steel, etched glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60W |
| Number of lamps | 1 |
| Socket | E27 |
| Dimmable Fitting | Compatible with dimmable lamps |
| Rods Supplied | 1 x 150mm and 2 x 300mm rods. |
| Product Dimensions | H: 635mm D: 610mm Min/Max Depth: 735mm - 2260mm |
| Box Dimensions | 26 x 34 x 18cm |
| Height Adjustable | On Installation |
| Dimensions |
Width
: 121mm mm Height : 318mm mm Diameter : 121mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | nickel |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442649 |

Zelda 1-Light Mini Pendant Light - Polished Nickel
Sale price107,10 €
