



Winchester 1-Light Porch Lantern - Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The attractive Winchester lantern series recreates the feel of lanterns used hundreds of years ago. Crafted entirely from die-cast aluminum.
Warranty : 5 years warranty against corrosion
Dimensions : H: 280 mm, D: 185 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 1.70 kg |
| guarantee | 5-year warranty against corrosion |
| IP protection class | IP23 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black |
| Family | Winchester |
| Width | 185 mm |
| Product weight | 1.53 |
| diameter | 185 mm |
| Installation height | 280 mm |
| Class | Class I |
| Ceiling tile paint | Black |
| Building materials | Cast aluminum, corrugated glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling height | 30 mm |
| Ceiling tile width/diameter | 110 mm |
| Technical data | H: 280 mm D: 185 mm |
| Carton dimensions | 19 x 19 x 29cm |
| Dimensions |
Width
: 185mm mm Height : 280mm mm Diameter : 185mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP23 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443700 |

Winchester 1-Light Porch Lantern - Black
Sale price107,10 €
