



Wexford half lantern with 2 lights, black/silver
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Wexford range of solid leaded glass lanterns offers an attractive traditional design for larger applications. Each lantern panel consists of five separate pieces of glass, hand-bonded with leaded glass.
Warranty : 3 years warranty against corrosion
Dimensions : H: 338 mm W: 221 mm D: 86 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 1.80 kg |
| guarantee | 3-year warranty against corrosion |
| IP protection class | IP23 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black/Silver |
| Family | Wexford |
| Width | 221 mm |
| Product weight | 1.62 |
| Installation height | 338 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 86 mm |
| Building materials | Cast aluminum, lead glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 2 |
| socket | E27 |
| Replacement glass/shade | GS148 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 338 mm W: 221 mm D: 86 mm |
| Carton dimensions | 22.5 x 10.5 x 35 cm |
| Base plate dimensions | 220 mm |
| Width of the back plate | 195 mm |
| Rear panel projection | 50 mm |
| Height of the back plate | 265 mm |
| Dimensions |
Width
: 221mm mm Height : 338mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP23 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443688 |

Wexford half lantern with 2 lights, black/silver
Sale price99,01 €
