




Wexford 1-light wall lantern, black/silver
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Wexford range of solid leaded glass lanterns offers an attractive traditional design for larger applications. Each lantern panel consists of five separate pieces of glass, hand-bonded with leaded glass.
Warranty : 3 years warranty against corrosion
Dimensions : H: 370 mm W: 159 mm D: 286 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 2.10 kg |
| guarantee | 3-year warranty against corrosion |
| IP protection class | IP23 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black/Silver |
| Family | Wexford |
| Width | 159 mm |
| Product weight | 1.89 |
| Installation height | 370 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 286 mm |
| Building materials | Cast aluminum, lead glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Replacement glass/shade | GS133 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 370 mm W: 159 mm D: 286 mm |
| Carton dimensions | 30.5 x 17 x 37 cm |
| Width of the back plate | 100 mm |
| Rear panel projection | 40 mm |
| Height of the back plate | 180 mm |
| Dimensions |
Width
: 159mm mm Height : 370mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP23 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443683 |

Wexford 1-light wall lantern, black/silver
Sale price105,67 €
