





Welland 1-light ceiling light, polished brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Welland recessed light has an ultra-slim profile. It is IP54-rated and ideal for bathrooms and hallways with low ceilings. Equipped with a high-quality integrated LED module, the Welland is available in two sizes with different light outputs. It is constructed from mild steel and is available in polished chrome, polished brass, and aged brass finishes to suit both traditional and contemporary spaces. For large projects, the Welland can be ordered as an emergency lighting product.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 40 mm, D: 361 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 1.45 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| IP protection class | IP54 |
| Suitable location | Interior / Bathroom |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished brass |
| Family | Good and |
| Width | 361 mm |
| Product weight | 1.31 |
| diameter | 361 mm |
| Installation height | 40 mm |
| Class | Class III |
| Beam angle | 120 |
| Building materials | made of steel, made of polycarbonate |
| Integrated LED | Yes |
| Lamp(s) included | 1 x 25 W integrated LED |
| LED color temperature | 3000k |
| LED lumens | 2250 lumens |
| Maximum wattage | 25 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | Integrated LED |
| Dimmable light | Not dimmable |
| Ceiling height | 40 mm |
| Ceiling tile width/diameter | 361 mm |
| Technical data | H: 40 mm D: 361 mm |
| Carton dimensions | 6.5 x 37 x 37 cm |
| Height adjustable | NO |
| Dimensions |
Width
: 361mm mm Height : 40mm mm Diameter : 361mm mm |
| Dimmable | No |
| Color | Gold |
| Kelvin | 3000k |
| Lumen | 2250Lm |
| Socket | LED |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP54 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442581 |

Welland 1-light ceiling light, polished brass
Sale price171,36 €
