






Waverly 1-Light Wall Light - Natural Brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Waverly collection feels like a classic antique find. Versatile enough to complement traditional, transitional, or even modern decor, the clear, seeded glass combined with a natural brass finish enhances the vintage look.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 292 mm W: 175 mm D: 235 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 1.52 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Natural brass |
| Family | Waverly |
| Width | 175 mm |
| Product weight | 1.37 |
| Installation height | 292 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 235 mm |
| Building materials | steel, seed glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Replacement glass/shade | GS1175 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 292 mm W: 175 mm D: 235 mm |
| Carton dimensions | 31 x 20.5 x 27 cm |
| Width of the back plate | 175mmØ |
| Rear panel projection | 30 mm |
| Dimensions |
Width
: 175mm mm Height : 292mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442575 |

Waverly 1-Light Wall Light - Natural Brass
Sale price114,24 €
