





Warwick 8-Light Chandelier, Graphite Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The medieval-style Warwick range is heavy and handcrafted, designed to replicate the antique wrought iron fittings of days gone by. Manufactured exclusively by Elstead in Great Britain. Made in England.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 540 mm, D: 950 mm, Min./Max. depth: 610 mm – 2520 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 15.70 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Graphite black |
| Family | Warwick |
| Width | 950 mm |
| Product weight | 14.13 |
| diameter | 950 mm |
| Installation height | 540 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 610 mm |
| Maximum waste | 2520 mm |
| Ceiling tile paint | graphite |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 8 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Chain/wire/cord length | 2560 mm chain. |
| Technical data | H: 540 mm D: 950 mm Min./Max. Depth: 610 mm – 2520 mm |
| Carton dimensions | 108 x 106 x 29cm |
| Height adjustable | During installation |
| Width of the back plate | 100 mm |
| Rear panel projection | 40 mm |
| Height of the back plate | 100 mm |
| Dimensions |
Width
: 950mm mm Height : 540mm mm Diameter : 950mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442571 |

Warwick 8-Light Chandelier, Graphite Black
Sale price920,47 €
