





Wall light “Cambridge” with 1 light, burnished brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Cambridge is crafted from solid brass and exudes classic New England charm. Its solid castings, brass turned parts, beaded globe mounts, and clear optical glass underscore its timeless style.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 603 mm, D: 539 mm, Min./Max. depth: 660 mm – 3670 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 1.90 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Burnished brass |
| Family | Cambridge |
| Width | 114 mm |
| Product weight | 1.71 |
| Installation height | 279 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 241 mm |
| Building materials | Solid brass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 40 W |
| Number of lamps | 1 |
| Optional glass/shade | LS162, GS641 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 603mm D: 539mm Min/Max Depth: 660mm - 3670mm |
| Box Dimensions | 34.5 x 30 x 17.5cm |
| Dimensions |
Width
: 114mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Brass |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124441092 |

Wall light “Cambridge” with 1 light, burnished brass
Sale price287,39 €
