


Wand EBL Set eckig 1x1,7W 2700K 230V Weiß/Kunststoff
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- decorative lighting effects set the scene for the wall
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 2700K - warm white
- for standard device mounting boxes with 60mm diameter
| Beam angle LED module: | 114° |
| Including bulbs: | ✓ |
| Luminous flux LED module: | 110lm |
| Cavity depth: | 20mm |
| Installation location recommendation: | Wall mounting |
| Form: | square |
| Life: | 30,000 hours |
| Installation depth: | 35mm |
| Color temperature range: | 2,700K |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Installation depth (cavity): | 20mm |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Nominal luminous flux (lumens): | 50lm |
| Equivalent to incandescent lamp: | 12W |
| Marketing type: | set |
| Watt: | 1.7W |
| Number of components: | 1x |
| Color: | White |
| Technology: | LED |
| Installation opening: | 60mm |
| Protection class: | Protection class II |
| Tension: | 230V |
| Power consumption: | 1.7W |
| Material: | plastic |
| Beam angle: | 67° |
| Dimmability: | No |
| Dimensions (height x width x depth): | H: 78 x W: 78 x mm |
| Dimensions |
Length
: 78 mm Width : 78 mm Height : 78 mm |
| Dimmable | No |
| Color | White |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 65 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

