

WallCeilingVelora LED panel dim 225x 225mm 12W matt white 230V metal
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- Color temperature: 3000K - warm white
- Even room lighting based on the latest LED technology
- particularly flat design
- with integrated LED lamp
- Dimmable in 3 levels with a standard light switch
- for the 230V direct connection
| Luminous flux LED module: | 1500 lm |
| Bulbs included: | ✓ |
| Shape: | square |
| Equivalent to incandescent lamp: | 99W |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Rated luminous flux (lumens): | 1,200 lm |
| Dimension (height x width x depth): | H: 50 x W: 225 x D: 225 mm |
| WEEE reg. no.: | DE 39236390 |
| Color temperature range: | 3,000K |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Marketing type: | set |
| power consumed: | 14W |
| Watt: | 12W |
| Color: | White matt |
| Technology: | LED |
| Color temperature: | 3000K |
| Number of equipment: | 1x |
| Protection class: | Protection class II |
| Tension: | 230V |
| Material: | metal |
| Dimming: | Dimmable with a normal 3 step light switch |
| Dimmability: | Yes |
| Apparent power: | 15.41VA |
| Dimensions |
Length
: 50 mm Width : 225 mm Height : 50 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Matt white |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1200 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

