
WallCeiling Leonis HF sensor IP44 LED9.5W 2700K 270mm white 230V plastic
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
with motion detector
- Single light including LED module
- LED technology saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs
- IP protection: IP44 - splash-proof
- with motion detector
- Color temperature: 2700K - warm white
| Bulbs included: | ✓ |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| Bayonet glass: | Bayonet glass |
| Diameter: | 280mm |
| Shape: | around |
| Luminous flux LED module: | 1200 lm |
| Rated service life: | 30,000 hours |
| Transformer power: | 14.5VA |
| Color temperature range: | 2,700K |
| WEEE reg. no.: | DE 39236390 |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Rated luminous flux (lumens): | 780 lm |
| Dimension (height x width x depth): | D: 95mm |
| Sensors: | Motion detector with high frequency sensor |
| Installation location recommendation: | Ceiling mounting |
| Number of equipment: | 1x |
| Dimmability: | No |
| Watt: | 9.5W |
| Color: | White |
| Technology: | LED |
| Material: | plastic |
| Tension: | 230V |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Equivalent to incandescent lamp: | 83 W |
| Marketing type: | set |
| power consumed: | 13W |
| IP protection: | IP44 |
| Color temperature: | 2700K |
| Dimensions |
Length
: 95 mm Height : 95 mm Diameter : 280 mm |
| Dimmable | No |
| Color | White |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 780 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

