

WallCeiling Atria LED panel 300x300mm 24W matt white 230V plastic
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Atria Panel offers you a uniform and wide-area room illumination, pleasantly warm white light and a stepless adjustment of the brightness. With an installation height of 20 millimeters, they are particularly flat and harmonize with any living environment. The plastic lights can be installed on almost any surface thanks to their low weight. In addition, they are particularly easy to care for.
- Uniform room light based on the latest LED technology
- particularly flat design
- with integrated LED light source
- Color Temperature: 2700K - Warm White
- for the 230V direct connection
| Dimensions (height x width x depth) : | H: 20 x W: 300 x D: 300 mm |
| Bulbs included: | ✓ |
| absorbed power: | 24 w |
| Tension: | 230V |
| Color: | White matte |
| Material: | plastic |
| Shape: | square |
| Dimmable: | with dimmer R+C f.electr.transformer+230V lamps |
| Can be used with the following dimmers: | RC Busch-Jäger 6513U-102, RC Merten MEG 5136-0000, RC REV Ritter 501448551 |
| IP protection: | IP20 |
| Mounting location recommendation: | Wall and ceiling mounting |
| Protection class: | Protection class II |
| Technology: | LEDs |
| Lifespan: | 30,000 hrs |
| color temperature: | 2700K |
| Assembly: | 24 w |
| Number of equipment: | 1x |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Luminous flux LED module: | 1800 lm |
| Corresponds to incandescent lamp: | 115W |
| ignition time <: | 0.0s |
| Nominal luminous flux (lumen): | 1,500 lm |
| Dimensions |
Length
: 20 mm Width : 300 mm Height : 20 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Matt white |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 1450 |
| IP rating | IP20 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

