





Wall switch on/off/dimm white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Wall switch Smart Home Zigbee On/Off/Dimm White
- Direct control of Zigbee products via Touchlink
- Switching and dimming two light groups with up to 15 devices each
- Can be freely placed by screwing or gluing
- Can be used directly with standard settings without a Zigbee gateway
- Separate control of a light group using a pair of buttons
- After being paired with an Echo Smart Speaker with a Zigbee interface, it can be used in parallel with the Alexa app or voice control
- Status LED provides feedback on button presses and system status
- Switch module can be easily integrated into the following switch series: Berker: S.1, B.1, B.3, B.7 Glas / GIRA: Standard 55, E2, Event, Esprit / JUNG: A500, A plus / Merten: M-Smart, M-Arc, M-Plan
- Ready for immediate use thanks to battery operation, no electrical connection to the house installation necessary
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 81 x W: 81 x D: 15mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | plastic |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Radio system | Zigbee |
| Technology | Accessories without bulbs |
| Protection class | Protection class III |
| Radio frequency | 2.4GHz |
| Radio range | 20m |
| Interchangeability | 7 not affected. |
| Accesories | |
|---|---|
| remote control | remote control |
| Dimensions |
Length
: 81 mm Width : 81 mm Height : 81 mm |
| Color | White |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

