




Walker 1-Light Medium Wall Lantern - Buckeye Bronze with Heritage Brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Walker has its roots in the American West with its large dimensions, strong, angular lines, and straightforward style. The robust aluminum and brass construction features a two-tone finish in bold Buckeye Bronze and Heritage Brass. A welded outer frame frames an inner, clear, bonded glass shade. It is IP44 rated.
Warranty : 3 years warranty against corrosion
Dimensions : H: 381 mm W: 236 mm D: 261 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 2.98 kg |
| guarantee | 3-year warranty against corrosion |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Buckeye Bronze with Heritage Brass |
| Family | walker |
| Width | 216 mm |
| Product weight | 2.68 |
| Installation height | 312 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 233 mm |
| Building materials | aluminum, clear glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 381 mm W: 236 mm D: 261 mm |
| Carton dimensions | 40 x 32 x 32cm |
| Width of the back plate | 114.3 mm |
| Height of the back plate | 177.8 mm |
| Dimensions |
Width
: 216mm mm Height : 312mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Bronze |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443676 |

Walker 1-Light Medium Wall Lantern - Buckeye Bronze with Heritage Brass
Sale price195,76 €
