




Walker 1-Light Small Wall Lantern - Buckeye Bronze with Heritage Brass
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Walker has its roots in the American West with its large dimensions, strong, angular lines, and straightforward style. The robust aluminum and brass construction features a two-tone finish in bold Buckeye Bronze and Heritage Brass. A welded outer frame frames an inner, clear, bonded glass shade. It is IP44 rated.
Warranty : 3 years warranty against corrosion
Dimensions : H: 312 mm W: 216 mm D: 233 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 2.30 kg |
| guarantee | 3-year warranty against corrosion |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Buckeye Bronze with Heritage Brass |
| Family | walker |
| Width | 190 mm |
| Product weight | 2.07 |
| Installation height | 241 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 209 mm |
| Building materials | aluminum, clear glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 312 mm W: 216 mm D: 233 mm |
| Carton dimensions | 32 x 27 x 27cm |
| Width of the back plate | 114.3 mm |
| Height of the back plate | 133.35 mm |
| Dimensions |
Width
: 190mm mm Height : 241mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Bronze |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443677 |

Walker 1-Light Small Wall Lantern - Buckeye Bronze with Heritage Brass
Sale price142,80 €
