




Wabash Small Wall Lantern with 1 Light - Mocha
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Wabash outdoor wall lanterns feature a mocha finish with a chevron pattern in the small plate and clear glass. They are IP44 rated.
Warranty : 3 years warranty against corrosion
Dimensions : H: 349 mm W: 207 mm D: 258 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 1.40 kg |
| guarantee | 3-year warranty against corrosion |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | mocha |
| Family | Wabash |
| Width | 157 mm |
| Product weight | 1.26 |
| Installation height | 265 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 195 mm |
| Building materials | aluminum |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 349 mm W: 207 mm D: 258 mm |
| Carton dimensions | 26 x 22 x 33cm |
| Width of the back plate | 114.3 mm |
| Height of the back plate | 171.45 mm |
| Dimensions |
Width
: 157mm mm Height : 265mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443671 |

Wabash Small Wall Lantern with 1 Light - Mocha
Sale price64,26 €
