




VariFit Veluna IP44 round 75mm 4.5W 360lm 3000K satin
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
VariFit LED recessed panel Veluna IP44 round 75mm 4.5W 360lm 3000K satin
- VariFit - flexible installation with continuously adjustable clamping springs
- With integrated LED light source
- Color temperature: 3000K - Warm white
- Uniform room light based on the latest LED technology
- For 230V direct connection
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Installation opening 2 | 55 mm |
| Dimensions (height x width x depth) | H: 10''31 mm |
| diameter | 75 mm |
| Installation opening | 45 mm |
| form | around |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Satin |
| material | plastic |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Wall and ceiling mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Design life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000 K |
| Nominal luminous flux | 360 lm |
| Luminous flux LED module | 500 lm |
| Color temperature range | 3000 K |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 4.5 W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 42 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|4 Control gear can be replaced by the end user without permanent damage to the luminaire. |
| Power consumption | 6 W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 12 VA |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 10''31 mm Width : 360 mm Height : 10''31 mm Diameter : 75 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Satin |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 360 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

