




VariFit LED recessed panel Veluna Edge IP44 square 200x200mm 1400lm Tunable White White dimmable
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
VariFit LED recessed panel Smart Home Zigbee Veluna Edge IP44 square 200x200mm 1400lm Tunable White White dimmable
- Particularly flat design
- White light control from warm white to daylight white
- Uniform room light based on the latest LED technology
- High light output with flat light
- IP44 splash-proof for bathrooms and similar rooms
- Satin plastic cover for fine light diffusion
- VariFit - flexible installation with continuously adjustable clamping springs
- With integrated LED light source
- Lifespan 50,000 hours
| Dimensions | |
|---|---|
| shape | square |
| Dimensions (height x width x depth) | H: 9 x W: 200 x D: 200 mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Color | White |
| material | plastic |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | F |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Color change | Tunable White |
| Nominal luminous flux (lumens) | 1,400lm |
| Luminous flux LED module | 2000lm |
| Color temperature range | 3,000 - 6,500 K |
| Colour rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 18W |
| Radio system | Zigbee |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Dimming | with Smart Home |
| Dimmable | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 125.7W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Radio frequency | 2.4GHz |
| Radio range | 20m |
| Exchangeability | 3 The light source is not replaceable and the luminaire must be replaced.|5 The operating device can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| absorbed power | 20W |
| Dimensions |
Length
: 9 mm Width : 200 mm Height : 9 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1400 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.



