




VariFit LED built-in panel Veluna Edge IP44 round 200mm 1400lm tunable white white dimmable
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
VariFit LED installation panel Smart Home Zigbee Veluna Edge IP44 round 200mm 1400lm tunable white white dimmable
- Particularly flat design
- White light control from warm white to daylight white
- Uniform room light based on the latest LED technology
- High luminous efficacy with planar light
- IP44 splashproof for bathrooms and similar spaces
- Satin plastic cover for fine light diffusion
- VariFit - flexible installation with continuously adjustable clamping springs
- With integrated LED light source
- Lifetime 50,000 hours
| Dimensions | |
|---|---|
| shape | around |
| diameter | 200mm |
| Dimension (height x width x depth) | H: 9mm |
| designs and materials | |
|---|---|
| colour | White |
| material | plastic |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | f |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hrs |
| light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| color change | Tunable White |
| Nominal luminous flux (lumens) | 1,400 lm |
| Luminous flux LED module | 2000 lm |
| color temperature range | 3,000 - 6,500K |
| color rendering index | > 80 Ra |
| lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 18 w |
| radio system | zigbee |
| Technology | LEDs |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| dimming | with smart homes |
| Dimmable | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 125.7W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| protection class | Protection class II |
| radio frequency | 2.4GHz |
| wireless range | 20 m |
| interchangeability | 3 The light source cannot be replaced, the luminaire must be replaced.|5 The control gear can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the luminaire. |
| recorded power | 20W |
| Dimensions |
Length
: 9 mm Height : 9 mm Diameter : 200 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1400 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

