





VariFit LED recessed panel Areo IP44 round 230mm Tunable White White dimmable
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
VariFit LED built-in panel Smart Home Zigbee Areo IP44 round 230mm Tunable White White dimmable
- Can be used with smart home gateways that have a Zigbee interface
- VariFit - flexible installation with continuously adjustable clamping springs
- IP protection: IP44 - splash-proof
- Color temperature: 2700K - warm white to 6500K - daylight white
- with white light control (Tunable White)
- made of easy-care plastic
- For the 230V direct connection
- with integrated LED lamp
| Dimensions | |
|---|---|
| Installation opening 2 | 195mm |
| Cavity depth | 30-70mm |
| Installation depth | 45-85mm |
| Dimension (height x width x depth) | H: 12''26mm |
| diameter | 230mm |
| Installation opening | 50mm |
| shape | around |
| Minimum cavity depth | 30mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | plastic |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | Paulmann SmartHome Zigbee Gent 500.67 |
| power consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| Rated luminous flux (lumens) | 1,600lm |
| Luminous flux LED module | 2000lm |
| Color temperature range | 3,000 - 6,500K |
| Color rendering index | > 80Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 16W |
| Dimmable | Yes |
| Radio system | Zigbee |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Equivalent to incandescent lamp | 126W |
| Dimming | with Smart Home |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Radio frequency | 2.4GHz |
| Radio range | 20m |
| Interchangeability | 3 Light source is not replaceable, the luminaire must be replaced.|5 Operating device can be replaced by a qualified electrician without permanent damage to the luminaire. |
| absorbed power | 18W |
| Dimensions |
Length
: 12''26 mm Height : 12''26 mm Diameter : 230 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1400 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

