






VariFit Areo IP44 round 175mm 13W 1300lm 3000K Black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
VariFit LED recessed panel Areo IP44 round 175mm 13W 1300lm 3000K Black
- VariFit - flexible installation with continuously adjustable clamping springs
- With integrated LED light source
- Made of easy-care plastic
- For 230V direct connection
- IP protection: IP44 - splash-proof
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 30 mm |
| Installation depth range | 45 mm |
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 12 mm |
| diameter | 175 mm |
| Installation opening | 50 mm |
| form | around |
| Minimum cavity depth | 30 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Black |
| material | plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | E |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000 K |
| Nominal luminous flux | 1300 lm |
| Luminous flux LED module | 1800 lm |
| Color temperature range | 3000 K |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 13 W |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 ceiling mounting |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 115 W |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| Exchangeability | 3 The light source is not replaceable; the luminaire must be replaced.|5 The control gear can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| Power consumption | 15 W |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 16.5 VA |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 12 mm Width : 1300 mm Height : 12 mm Diameter : 175 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Black |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1300 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

