


URail LED track spot Sphere white
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
URail LED track spot Sphere 635lm 7.4W 2700K 230V white/chrome
- URail system light including assembly instructions
- LED bulbs (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 2700K - warm white
- Only suitable for URail rails
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 183 x W: 119.8 x D: 32mm |
| shape | around |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White, chrome |
| material | plastic |
| Assembly | |
|---|---|
| Can be used with the following dimmers | RC Kopp 8035.0208.0 /8078, Paulmann SmartHome Zigbee Gent 500.67, RC Merten MEG 5136-0000, RLC Müller Paladin 873 030 LED, RC Jung 225 T DE, Paulmann URail 500.50/-51, RC Gira 0307 00/I02, RC Busch -Fighter 6513U-102 |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 2700K |
| Beam angle | 72° |
| Rated luminous flux (lumens) | 500lm |
| Luminous flux LED module | 635lm |
| Color temperature range | 2,700K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 7.4W |
| Dimmable | with dimmer R+C for electric transformer+230V lamps |
| Technology | LED |
| Equivalent to incandescent lamp | 49.5W |
| Dimming | with dimmer |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class II |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 8VA |
| Dimensions |
Length
: 183 mm Width : 119.8 mm Height : 183 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White, chrome |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 493 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

