



URail 2Easy metal shade Pom max. 1x20W Matt white metal
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
can be combined with all URail 2Easy Basic pendants
- Metal shade for all URail 2Easy Basic pendants
| Dimensions (height x width x depth) : | H: 240mm |
| O: | 350mm |
| Ø glass: | 350mm |
| lens length: | 240mm |
| Maximum power: | max 20w |
| Color: | White matte |
| Material: | metal |
| Shape: | around |
| Technology: | Accessories without bulbs |
| ignition time <: | 0.0s |
| Dimensions |
Length
: 240 mm Height : 240 mm Diameter : 350 mm |
| Color | Matt white |
| Light source | exclusive |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

