





ULine Accessory Transformer 60VA White 230/48V 29mm
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
ULine Accessory Transformer 60VA White 230/48V 29mm
- ULine belt system accessories including assembly instructions
- Powerful 48 V DC transformer for installations up to max. 60 W
- Integrated temperature, overload and short-circuit protection
- Long service life with 30,000 hours
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 29 x W: 137 x D: 43 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | White |
| material | plastic |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| life | |
|---|---|
| life | 50,000 hours |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Accessories without bulbs |
| Lamp properties | Without light source |
| Max. power range | max. 60 W |
| Protection class | Protection class II |
| Tension | 230/48 V |
| transformer | |
|---|---|
| Transformer power range | 60 VA |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany Tel.: +49 5041 998-0 Email: info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

