




Truman 1-Light Wall Light - Antique Nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
Lieferzeit nicht verfügbar
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The traditional style of the Truman collection features a boldly curved arm that creates a unique contrast with its elegant cast tip. The antique nickel finish highlights the beautiful etched opal glass shade.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 305 mm, D: 406 mm
Specification:
| brand | Hinkley |
|---|---|
| Carton weight | 1.75 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Antique nickel |
| Family | Truman |
| Width | 133 mm |
| Product weight | 1.58 |
| Installation height | 325 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 197 mm |
| Building materials | steel, etched opal glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Replacement glass/shade | GS362 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 305 mm D: 406 mm |
| Carton dimensions | 21 x 44 x 18cm |
| Dimensions |
Width
: 133mm mm Height : 325mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | nickel |
| Light source | exclusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442511 |

Truman 1-Light Wall Light - Antique Nickel
Sale price107,10 €
