






Trilogy 1-light semi-ceiling light - brushed nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Now available in brushed nickel, Trilogy comes alive when used with Thomas Edison-style LED bulbs. Featuring a nostalgic yet chic design with a clear seeded glass shade, Trilogy blends old-world style with modern elegance.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 248 mm, D: 305 mm
Specification:
| brand | Quoizel |
|---|---|
| Carton weight | 2.96 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Brushed nickel |
| Family | trilogy |
| Width | 305 mm |
| Product weight | 2.66 |
| diameter | 305 mm |
| Installation height | 248 mm |
| Class | Class I |
| Ceiling tile paint | Black |
| Building materials | steel, seed glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Replacement glass/shade | GS701 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling Pan Height | 20mm |
| Ceiling Pan Width/Dia | Ø127mm |
| Product Dimensions | H: 248mm D: 305mm |
| Box Dimensions | 37 x 37 x 28.5cm |
| Dimensions |
Width
: 305mm mm Height : 248mm mm Diameter : 305mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | nickel |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442493 |

Trilogy 1-light semi-ceiling light - brushed nickel
Sale price174,93 €
