




Tournai 3-light extra-large chain lantern – Londonderry
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
With its heavy textures, dark tones, and attention to detail, the Tournai collection stands out from other outdoor lighting. Each lantern is handcrafted from cast aluminum, offering high-quality construction that can withstand even the harshest weather conditions. Our exclusive Londonderry finish and clear, scratch-resistant glass panels give the lamp its unique aged look. IP44 rated.
Warranty : 3 years warranty against corrosion
Dimensions : H: 630 mm, D: 305 mm, Min./Max. depth: 680 mm – 3000 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 9.05 kg |
| guarantee | 3-year warranty against corrosion |
| IP protection class | IP23 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Londonderry |
| Family | Tournai |
| Width | 305 mm |
| Product weight | 8.15 |
| diameter | 305 mm |
| Installation height | 630 mm |
| Class | Class I |
| Minimal waste | 680 mm |
| Maximum waste | 3000 mm |
| Ceiling tile paint | Londonderry |
| Building materials | Cast aluminum, seed glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 3 |
| socket | E14 |
| Replacement glass/shade | GS527 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Ceiling tile width/diameter | 140 mm |
| Chain/wire/cord length | 2000 mm chain. |
| Technical data | H: 630 mm D: 305 mm Min./Max. Depth: 680 mm – 3000 mm |
| Carton dimensions | 40 x 40 x 77cm |
| Height adjustable | During installation |
| Dimensions |
Width
: 305mm mm Height : 630mm mm Diameter : 305mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443650 |

Tournai 3-light extra-large chain lantern – Londonderry
Sale price424,83 €
