





Taipei 1-light table lamp with tall empire shade – black and gold with ivory with black and gold decorative shade
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
A traditional black oriental table lamp made from a ceramic vase with gold and brown decoration. Includes an ivory shade made of 100% cotton with box pleats and a black and gold rim. DL-STE16-BP-IV
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 680 mm, D: 400 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 6.50 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V |
| Power source | Plug |
| Color | Black and gold |
| Family | Taipei |
| Width | 400 mm |
| Product weight | 5.85 |
| diameter | 400 mm |
| Installation height | 680 mm |
| Class | Class I |
| Base diameter | 165 mm |
| Base height | 400 mm |
| Total height with umbrella | 680 mm |
| Building materials | Ceramics |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable smart bulbs |
| Technical data | H: 680 mm D: 400 mm |
| Carton dimensions | 50 x 60 x 79cm |
| Umbrella width/diameter | 400 mm |
| Umbrella height | 280 mm |
| Umbrella color | Ivory with black and gold border |
| Umbrella material | 100% cotton |
| Dimensions |
Width
: 400mm mm Height : 680mm mm Diameter : 400mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Gold |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220-240v |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442448 |

