



Table&Desk Zed LED desk lamp
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
5 W, 230/12 V, LED, brushed iron, metal, incl. bulb
- with integrated LED light source
- Easy alignment of the lighting using swiveling lamp arm(s)
- Energy-saving LED technology (saves up to 80% compared to conventional light bulbs)
- Including cable with mains adapter
- With cord switch (on/off)
| Dimensions (height x width x depth): | H: 475mm |
| O: | 160mm |
| Marketing type: | set |
| Bulbs included: | ✓ |
| absorbed power: | 6.7W |
| Tension: | 230V |
| Color: | brushed iron |
| Material: | metal |
| Dimmable: | No |
| Mounting location recommendation: | tabletop |
| Power plug: | europlug |
| Switch: | with cable switch |
| Protection class: | Protection class II |
| with plug-in transformer: | with plug-in transformer |
| Technology: | LEDs |
| Lifespan: | 30,000 hrs |
| Assembly: | 6.7W |
| Number of equipment: | 1x |
| Rated/useful luminous flux: | 359 lm |
| Rated life: | 30000h |
| Rated power: | 6.7W |
| ignition time <: | 0.0s |
| Nominal luminous flux (lumen): | 359 lm |
| color temperature: | 3000K |
| Collection: | Timeless classics |
| Dimensions |
Length
: 475 mm Height : 475 mm Diameter : 160 mm |
| Dimmable | No |
| Color | brushed iron |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 359 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

