






Swirl 1lt Large Wall Light - Bone White
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The large Swirl 1 l wall light features a cast resin motif with an antique bone white finish. This flambeau design is complemented by a rectangular linen shade and is ideal for residential or hospitality settings.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 318 mm W: 229 mm D: 152 mm
Specification:
| brand | torch |
|---|---|
| Carton weight | 2.20 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Bone white |
| Family | swirl |
| Width | 229 mm |
| Product weight | 1.08 |
| Installation height | 318 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 152 mm |
| Building materials | steel, resin, linen shade |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 318 mm W: 229 mm D: 152 mm |
| Carton dimensions | 40 x 30 x 20 cm |
| Dimensions |
Width
: 229mm mm Height : 318mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442432 |

Swirl 1lt Large Wall Light - Bone White
Sale price112,34 €
