




Swell 1-Light Wall Light - Polished Chrome
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Swell Bathroom 1Lt wall light is a stylish American classic, crafted from steel and finished with polished chrome for a timeless urban look. IP44 rated.
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 237 mm, D: 127 mm, P: 171 mm
Specification:
| brand | Quoizel |
|---|---|
| Carton weight | 1.60 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Interior / Bathroom |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Polished chrome |
| Family | Sources |
| Width | 127 mm |
| Product weight | 1.1 |
| diameter | 127 mm |
| Installation height | 237 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 171 mm |
| Building materials | made of steel, frosted glass |
| Color rendering CRI | 80 |
| Hours | 25000 |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | 1 x 3W LED G9 |
| LED color temperature | 3000k |
| LED lumens | 300 lumens |
| Maximum wattage | LED light with 3 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | G9 |
| Watt equivalent | 28 W |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 237 mm D: 127 mm P: 171 mm |
| Carton dimensions | 29.5 x 21 x 21 cm |
| Dimensions |
Width
: 127mm mm Height : 237mm mm Diameter : 127mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | chrome |
| Kelvin | 3000k |
| Lifetime | 25000 |
| Light source | inklusive |
| Lumen | 300Lm |
| Socket | G9 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442425 |

Swell 1-Light Wall Light - Polished Chrome
Sale price119,00 €
