
Standard 230V LED drops 3-pack 3x250lm 3x3.5W 2700K opal
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Standard 230V LED drops E27 pack of 3 3x250lm 3x3.5W 2700K opal
- Efficient LED technology
- Color temperature: 2700K - Warm white
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 82 mm |
| diameter | 45 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | opal |
| material | plastic |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | G |
| Energy consumption | 4 kWh_1000h |
| life | |
|---|---|
| Lamp lumen maintenance 6,000h | 80% |
| Luminous flux maintenance at the end of the nominal lifetime | 70% |
| Switching cycles premature failure >= | 50000 |
| life | 15000 hours |
| Design life | 15000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 2700 K |
| Nominal luminous flux | 250 lm |
| Color temperature range | 2700 K |
| Color consistency | SDCM 6 |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Rated/useful luminous flux | 250 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 3.5 W |
| Technology | LED |
| Base/socket | E27 |
| Lamp design | drops |
| Dimmable | No |
| Including light bulbs | Yes |
| Equivalent to incandescent lamp | 25 W |
| Number of components | 3x |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Dimensions |
Length
: 82 mm Width : 250 mm Height : 82 mm Diameter : 45 mm |
| Dimmable | No |
| Color | opal |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 250 |
| Watt | 4 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

