



Provence rod lamp with 1 light, polished nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Provence Stick Lamp is a simple buffet lamp that provides atmospheric downlight and is suitable for compact spaces. It is made from a blend of steel and brass and has a polished nickel finish. LS308PN
Warranty : general 2-year warranty
Dimensions : H: 590 mm W: 210 mm D: 210 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 2.70 kg |
| guarantee | general 2-year warranty |
| Suitable location | Inner |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Plug |
| Color | Polished nickel |
| Family | Provence |
| Width | 210 mm |
| Product weight | 2.43 |
| Installation height | 590 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 210 mm |
| Building materials | Steel |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | 1 x 4W LED E14 |
| Maximum wattage | 7W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E14 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable smart bulbs |
| Dimmable lamp | Dimmable |
| Technical data | H: 590 mm W: 210 mm D: 210 mm |
| Box Dimensions | 60 x 22 x 22cm |
| Shade Color | Polished Nickel |
| Shade Material | Finished Steel |
| Dimensions |
Width
: 210mm mm Height : 590mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | nickel |
| Light source | inklusive |
| Socket | E14 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124442916 |

Provence rod lamp with 1 light, polished nickel
Sale price125,66 €
