





Springfield Wall Lantern, 1 Light, Medium, Antique Black
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
2-3 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
The Springfield medium lantern offers classic style with a weathered aluminum effect. The hammered metal and antique black finish add texture and character to each light, while the seeded glass gently diffuses the light. IP44 rated.
Warranty : 3 years warranty against corrosion
Dimensions : H: 450 mm, D: 191 mm, P: 221 mm
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 4.06 kg |
| guarantee | 3-year warranty against corrosion |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Black with a used look |
| Family | Springfield |
| Width | 191 mm |
| Product weight | 3.65 |
| diameter | 191 mm |
| Installation height | 450 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 221 mm |
| Building materials | Cast aluminum, seed glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Replacement glass/shade | GS1134 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 450 mm D: 191 mm P: 221 mm |
| Carton dimensions | 28 x 25 x 54cm |
| Width of the back plate | 170 mm |
| Rear panel projection | 23 mm |
| Height of the back plate | 290 mm |
| Dimensions |
Width
: 191mm mm Height : 450mm mm Diameter : 191mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443617 |

Springfield Wall Lantern, 1 Light, Medium, Antique Black
Sale price102,82 €
