
Spotlight Teja max 2x10W GU10 White Ceiling Lamp
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- easy alignment of the lighting using swiveling spot heads
- Light source freely selectable
- Don't forget: order the right lamp at the same time!
| Dimension (Height x Width x Depth): | H: 120 x W: 308 x D: 52 mm |
| Maximum power: | max. 2x10 W |
| Tension: | 230V |
| Color: | White |
| Material: | metal |
| Dimmable: | The lamp is dimmable, the dimmability depends on the type of lamp used. |
| Installation location recommendation: | Wall and ceiling mounting |
| Technology: | Lamp without bulbs |
| Number of equipment: | 2x |
| Base/socket: | GU10 |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Dimensions |
Length
: 120 mm Width : 308 mm Height : 120 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP20 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

