
Spotlight Meli max 4x10W GU10
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- easy alignment of the lighting using swiveling spot heads
- Light source freely selectable
- Don't forget: order the right lamp at the same time!
| Dimension (Height x Width x Depth): | H: 160 x W: 600 x D: 55 mm |
| Maximum power: | max. 4x10 W |
| Tension: | 230V |
| Color: | Satin nickel |
| Material: | metal |
| Dimmable: | The lamp is dimmable, the dimmability depends on the type of lamp used. |
| Installation location recommendation: | Wall and ceiling mounting |
| Protection class: | Protection class II |
| Technology: | Lamp without bulbs |
| Number of equipment: | 4x |
| Base/socket: | GU10 |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Dimensions |
Length
: 160 mm Width : 600 mm Height : 160 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | satin nickel |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP20 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

