







Spotlight Davy E27 230V max. 4x20W dimmable Black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Spotlight Davy E27 230V max. 4x20W dimmable Black
- Easy alignment of the lighting using swiveling spot heads
- Light source freely selectable
- Don’t forget to order the matching light bulb at the same time!
Specification:
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 164 x W: 825 x D: 112 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Black |
| material | metal |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Technology | Lamp without light source |
| Base/socket | E27 |
| IP protection | IP20 |
| Dimmable | The light is dimmable, the dimmability depends on the type of light source used. |
| Including light bulbs | no |
| Total width | 825 mm |
| Max. power range | max. 4x20 W |
| Number of components | 4x |
| Protection class | Protection class I |
| Exchangeability | 1 Light source can be replaced by end users without permanent damage to the luminaire. |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| Smart Home | |
|---|---|
| Ready for smart | true |
| Dimensions |
Length
: 164 mm Height : 164 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Black |
| Light source | exclusive |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

