


Special Line outdoor recessed luminaire IP67 round 108mm max.10W 230V stainless steel metal
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Special Line outdoor recessed light IP67 round 108mm max. 10W 230V stainless steel metal
- including replaceable LED bulb
- for 230V direct connection
- loadable up to 500 kg
| Dimensions | |
|---|---|
| Cavity depth | 100mm |
| Installation depth | 115mm |
| Dimensions (height x width x depth) | H: 124mm |
| diameter | 108mm |
| Installation opening | 105mm |
| form | around |
| Minimum cavity depth | 100mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | stainless steel |
| material | metal |
| Assembly | |
|---|---|
| Installation location recommendation | Floor mounting |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (A++ to E) | A+ |
| life | |
|---|---|
| life | 15,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Beam angle | 38° |
| Nominal luminous flux (lumens) | 230lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Color consistency | <= 6 Step Mac Adam Ellipse |
| Colour rendering index | > 80Ra |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 3.5W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| Socket/fitting | GU10 |
| IP protection | IP67 |
| Max. power | max.10W |
| Including bulbs | ✓ |
| Number of components | 1x |
| max. load capacity | 500kg |
| Dimensions |
Length
: 124 mm Height : 124 mm Diameter : 108 mm |
| Dimmable | No |
| Color | stainless steel |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 230 |
| Watt | 4 |
| IP rating | IP67 |
| Protection class | Protection class I |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

