
Special EBL Set LED IP65 1,4W 3000K230V 76mm Opal
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
1x1.4 W, 230 V, polycarbonate, opal, incl. bulb
- Set of 1 light including LED, 1x1.4 W
- Material: Polycarbonat
- Color: Opal
- Energy-saving LED technology (saves up to 80% energy compared to conventional light bulbs)
- Protection class: IP65 – suitable for damp rooms and outdoor areas
- Low minimum installation depth of only 23mm
- Diameter: 76mm
- Operating voltage: 230 V
- Color temperature: 3000K - warm white
- for standard device mounting boxes with 60mm diameter
| Life: | 20,000 hours |
| Design life: | 20000 hours |
| Including bulbs: | ✓ |
| Diameter: | 76mm |
| Form: | around |
| Cavity depth: | 8mm |
| Rated power: | 1.4W |
| Installation depth: | 23mm |
| Color temperature range: | 3,000K |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Installation depth (cavity): | 8mm |
| Ignition time <: | 0.0s |
| Dimensions (height x width x depth): | H: 31mm |
| Installation location recommendation: | Wall mounting |
| Marketing type: | Single component |
| Number of components: | 1x |
| Installation opening: | 55mm |
| Watt: | 1.4W |
| Color: | opal |
| Technology: | LED |
| Protection class: | Protection class II |
| Dimmability: | No |
| Rustproof: | Rustproof polycarbonate |
| Power consumption: | 1.4W |
| IP protection: | IP65 |
| Tension: | 230V |
| Material: | Polycarbonat |
| Dimensions |
Length
: 31 mm Height : 31 mm Diameter : 76 mm |
| Dimmable | No |
| Color | opal |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 140 |
| IP rating | IP65 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

