




Somerton 1-light wall lantern - verdigris
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
3-4 Tage
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Inspired by the simple barn lamps of the early 20th century, the classic Somerton lantern is handcrafted from solid brass and lacquered for durability. The surface acquires a natural patina in a rich, aged color, creating a truly historic look. Cage accessories are available upon request.
Warranty : limited lifetime warranty
Dimensions : H: 250 mm W: 240 mm D: 370 mm
Specification:
| brand | Elstead Lighting |
|---|---|
| Carton weight | 1.92 kg |
| guarantee | Limited lifetime warranty |
| IP protection class | IP44 |
| Suitable location | Exterior |
| voltage | 220-240 V, 50 Hz |
| Power source | Mains voltage |
| Color | Verdigris |
| Family | Somerton |
| Width | 240 mm |
| Product weight | 1.73 |
| Installation height | 250 mm |
| Class | Class I |
| Projection/Depth | 370 mm |
| Building materials | Solid brass, clear glass |
| Integrated LED | NO |
| Lamp(s) included | NO |
| Maximum wattage | 60 W |
| Number of lamps | 1 |
| socket | E27 |
| Dimmable light | Compatible with dimmable lamps |
| Technical data | H: 250 mm W: 240 mm D: 370 mm |
| Carton dimensions | 43 x 36 x 25 cm |
| Width of the back plate | 100 mm |
| Rear panel projection | 30 mm |
| Height of the back plate | 100 mm |
| Dimensions |
Width
: 240mm mm Height : 250mm mm |
| Dimmable | Yes |
| Light source | exklusive |
| Socket | E27 |
| Voltage | 220 - 240 V |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | 1 |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443605 |

Somerton 1-light wall lantern - verdigris
Sale price199,92 €
