





Solar LED outdoor wall light Ronas motion detector IP44 3000K 180lm dark gray
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Solar LED outdoor wall light Ronas motion detector IP44 3000K 180lm dark grey
- IP protection: IP44 - splash-proof
- Solar-powered light without power cable
- LED bulb (permanently installed) included in delivery
- Color temperature: 3000K - warm white
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | H: 58 x W: 180 x D: 150mm |
| Design and materials | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | Dark grey |
| material | aluminum |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | motion detector |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000K |
| Nominal luminous flux (lumens) | 180lm |
| Luminous flux LED module | 310lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 3.4W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Equivalent to incandescent lamp | 29 W |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of components | 1x |
| Protection class | Protection class III |
| Exchangeability | 7 not affected. |
| Dimensions |
Length
: 58 mm Width : 180 mm Height : 58 mm |
| Dimmable | No |
| Color | dark gray |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 180 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

