


Solar LED outdoor wall light Marisol IP44 3000K 350lm black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Solar LED outdoor wall light Solar Marisol motion detector IP44 3000K 350lm black
- with motion detector
- Color temperature: 3000K - warm white
- IP44 - protection against splash water, even outdoors
- Sun-powered light without a power cable
- Charging time when aligned with the sun 6 - 8 hours, lighting time 8 - 10 hours.
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 270 x W: 150 x D: 180mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | Black |
| material | plastic |
| Features | |
|---|---|
| Sensors | motion detector |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| Rated luminous flux (lumens) | 350lm |
| Luminous flux LED module | 600lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 5.5W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Equivalent to incandescent lamp | 48W |
| max. lighting duration | 8h |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class III |
| Interchangeability | 7 not affected. |
| Dimensions |
Length
: 270 mm Width : 150 mm Height : 270 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Black |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 350 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

