


Solar LED house number light letter D including replaceable battery
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Solar LED house number light letter D incl. replaceable battery IP44 3000K 6lm black
- Color temperature: 3000K - warm white
- IP protection: IP44 - splash-proof
- including batteries
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimension (height x width x depth) | H: 230 x W: 160 x D: 32mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Rustproof | Rustproof |
| Color | Black |
| material | plastic |
| lifespan | |
|---|---|
| lifespan | 30,000h |
| Light properties | |
|---|---|
| color temperature | 3000K |
| Rated luminous flux (lumens) | 6lm |
| Luminous flux LED module | 20lm |
| Color temperature range | 3,000K |
| Lamp properties | |
|---|---|
| assembly | 0.2W |
| Dimmable | No |
| Technology | LED |
| IP protection | IP44 |
| Equivalent to incandescent lamp | 2.2W |
| max. lighting duration | 8h |
| Bulbs included | ✓ |
| Number of equipment | 1x |
| Protection class | Protection class III |
| Interchangeability | 7 not affected. |
| absorbed power | 0.2W |
| Dimensions |
Length
: 230 mm Width : 160 mm Height : 230 mm |
| Dimmable | No |
| Color | Black |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 6 |
| IP rating | IP44 |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

