








Sola - 34 inch / 86 cm fan - Brushed nickel
Shipping calculated at checkout
On average, delivery takes
Lieferzeit nicht verfügbar
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Kichler's Sola collection is available in matte white and brushed nickel. It's suitable for outdoor use and features integrated dimmable LED lighting and a flush-mounted design. The spherical motor housing adds a charming touch to any room. A metal cap is included for installations without lighting.
Warranty : Limited lifetime
Specification:
| brand | Kichler |
|---|---|
| Carton weight | 8.06 kg |
| guarantee | Limited lifespan |
| Blade waste | 18 cm |
| Ceiling tile diameter | 17 cm |
| Control type | remote control |
| Suspension rod included | Not available |
| Fan blade material | ABS |
| Fan motor size | 172mm x 12mm |
| Fan motor type | air conditioning |
| Fan speeds | 3 forward gears, reverse gear and engine off |
| Fixture height | 28 cm |
| Case diameter | 22 cm |
| Max W Light | 1 x LED 10W |
| Mounting options | Wash |
| Safety assessment | Humidity |
| IP protection class | IP23 |
| Suitable location | Exterior |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Elstead Lighting Sp. z oo ul. Komandosów 3 32-085 Modlniczka Poland artur@elsteadlighting.pl +48 124443729 |

Sola - 34 inch / 86 cm fan - Brushed nickel
Sale price320,71 €
