






SmartHome Zigbee LED pendant light Aptare 18W dimmable aluminum brushed metal
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- Can be used with smart home gateways that have a Zigbee interface
- Pendulum length individually adjustable
- LED bulbs (permanently installed) included in delivery
| Ignition time <: | 0.0s |
| Memory function: | ✓ |
| Depth canopy: | 61mm |
| Rated luminous flux (lumens): | 2,500 lm |
| Lifespan: | 30,000 hours |
| App-controllable: | App-controllable |
| Bulbs included: | ✓ |
| Bidirectionality: | Bidirectionality |
| Canopy width: | 405mm |
| Transformer height: | 30mm |
| Remote control: | ZigBee wireless remote control |
| Rated luminous flux_2: | 1,250 lm |
| Pendulum length: | 90-150cm |
| Dimension (height x width x depth): | H: 1,500 x W: 1,800 x D: 50 mm |
| WEEE reg. no.: | DE 39236390 |
| Transformer width: | 43mm |
| Transformer depth: | 137mm |
| Color temperature range: | 2,700K |
| Compatible Smart Home Technology: | ZigBee (Alexa, Lightify, etc.) |
| Luminous flux LED module: | 1900 lm |
| Protection class: | Protection class II |
| Dimmability: | Yes |
| Dimming: | with Smart Home |
| Apparent power: | 46 VA |
| Number of equipment: | 1x |
| Technology: | LED |
| Color: | Brushed aluminum |
| Watt: | 18W |
| Material: | metal |
| Tension: | 230V |
| Shape: | square |
| Radio frequency: | 2.4GHz |
| Radio range: | 25 m |
| Equivalent to incandescent lamp: | 120W |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| IP protection: | IP20 |
| power consumed: | 45W |
| Color temperature: | 2700K |
| Dimensions |
Length
: 1500 mm Width : 1800 mm Height : 1500 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | brushed aluminum |
| Kelvin | 2700 |
| Light source | including |
| Lumen | 1200+1280 |
| IP rating | IP20 |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

