
SmartHome ZB MaxLED Schalt/Dimm Controllmax. 144W 24V DC Weiß/Grau Kunststoff
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
- controllable with Smart Friends Box via free Smart Friends app for iOS and Android
- Our Zigbee products can generally be used with any smart home control unit that has a Zigbee interface
- controllable with Smart Home Zigbee remote control
- bidirectional data transmission
- Range up to 50m in open field
- Mesh-capable: range increases from product to product
- controls single-color MaxLED strips
- Simple plug-in system for easy installation
| Bidirectionality: | Bidirectionality |
| Life: | 30,000 hours |
| App controllable: | App-controllable |
| with connector: | with connector |
| MM-character: | MM-character |
| Max. power: | max. 144W |
| Dimensions (height x width x depth): | H: 28 x W: 38 x D: 95 mm |
| Ignition time <: | 0s |
| Can be used with the following dimmers: | Paulmann SmartHome Zigbee Gent 500.67 |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Memory function: | ✓ |
| Compatible Smart Home technology: | ZigBee (Alexa, Lightify etc.) |
| SmartHome: | ✓ |
| Protection class: | Protection class III |
| Dimmability: | Yes |
| Current: | 6000mA |
| Color: | Grey, White |
| Dimming: | with Smart Home |
| Material: | plastic |
| Radio range: | 20m |
| Radio frequency: | 2.4GHz |
| Marketing type: | Accesories |
| Tension: | DC 24V |
| Technology: | Accessories without bulbs |
| Dimensions |
Length
: 18 mm Width : 38 mm Height : 18 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White, Gray |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

