
SmartHome BLE YourLED RGB Controllermax 60W 12V DC Weiß Kst
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Control via app via Bluetooth
- controls YourLED strips with RGB color change
- controllable via Bluetooth 4.0 and higher from smartphone or tablet
- free Paulmann Home app for iOS and Android
- Range up to 25m in open field
- Simple plug-in system for easy installation
- No memory effect with 230V separation (switch)
| App controllable: | App-controllable |
| Bidirectionality: | Bidirectionality |
| with connector: | with connector |
| MM-character: | MM-character |
| Color change: | Color change RGB |
| Life: | 50,000 hours |
| Design life: | 50000 hours |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Ignition time <: | 0s |
| Memory function: | false |
| Dimensions (height x width x depth): | H: 19 x W: 39 x D: 80 mm |
| Max. power: | max. 60W |
| Compatible Smart Home technology: | Bluetooth |
| SmartHome: | ✓ |
| Dimmability: | Yes |
| Dimming: | with Smart Home |
| Protection class: | Protection class III |
| Current: | 5000mA |
| Color: | White |
| Material: | plastic |
| Tension: | DC12V |
| max. SAR value: | 2.38mW |
| Radio range: | 10m |
| Radio frequency: | 2.4GHz |
| Marketing type: | Accesories |
| Technology: | Accessories without bulbs |
| Dimensions |
Length
: 19 mm Width : 39 mm Height : 19 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | White |
| Light source | exclusive |
| Protection class | Protection class III |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

