



Smart Home Zigbee LED built-in panel Veluna VariFit Tunable White 215mm x 215mm IP44 17W
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Surface light for installation
- IP protection: IP44 - splash-proof
- controllable with Smart Home Zigbee remote control
- Our Zigbee products can generally be used with any smart home control unit that has a Zigbee interface
- with white light control (Tunable White)
- Uniform room light based on the latest LED technology
- particularly flat design
- with integrated LED light source
| App controllable: | App-controllable |
| Including bulbs: | ✓ |
| Bidirectionality: | Bidirectionality |
| Life: | 30,000 hours |
| Color change: | Tunable White |
| Compatible Smart Home technology: | ZigBee (Alexa, Lightify etc.) |
| Radio range: | 20m |
| max. SAR value: | 2.38mW |
| SmartHome: | ✓ |
| Luminous flux LED module: | 1900lm |
| Nominal luminous flux (lumens): | 1,300lm |
| Installation depth (cavity): | 60mm |
| Installation opening 2: | 190mm |
| Dimensions (height x width x depth): | H: 10''31 x W: 215 x D: 215 mm |
| Cavity depth: | 60-95mm |
| Installation depth: | 75-110mm |
| Ignition time <: | 0s |
| Can be used with the following dimmers: | Paulmann SmartHome Zigbee Gent 500.67 |
| Color temperature range: | 3,000 - 6,500 K |
| WEEE Reg. No.: | DE 39236390 |
| Radio frequency: | 2.4GHz |
| Form: | square |
| Color: | Satin |
| Watt: | 17 W |
| Number of components: | 1x |
| Apparent power: | 22VA |
| Technology: | LED |
| Installation opening: | 60mm |
| Protection class: | Protection class II |
| Marketing type: | Single component |
| Color rendering index: | > 80 Ra |
| Equivalent to incandescent lamp: | 120W |
| Installation location recommendation: | Wall and ceiling mounting |
| Power consumption: | 21 W |
| IP protection: | IP44 ceiling mounting |
| Dimmability: | Yes |
| Dimming: | with Smart Home |
| Material: | plastic |
| Tension: | 230V |
| Dimensions |
Length
: 10''31 mm Width : 215 mm Height : 10''31 mm |
| Dimmable | Yes |
| Color | Satin |
| Kelvin | 3000 |
| Light source | including |
| Lumen | 1300 |
| IP rating | IP44 |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Protection class | Protection class II |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

