





Selection Bathroom wall/ceiling light Kame IP44 3000K 4x2000lm 230V 4x4.2W signal black
Shipping calculated at checkout
Automatic deduction at the checkout
Produktinformationen
Selection Bathroom wall/ceiling light Kame IP44 3000K 4x2000lm 230V 4x4.2W signal black
- Wall-ceiling light in black (RAL 9004)
- Color temperature: 3000K – warm white
- IP44 splash-proof for bathrooms and similar rooms
- High-quality material mix: acrylic and metal
- Timeless design for individual living concepts
- Long service life: 30,000 hours
- Including light source (permanently installed in the lamp)
- Versatile for use in private bathrooms or in hotels, restaurants, offices or medical practices
| Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (height x width x depth) | Height: 60 mm |
| diameter | 250 mm |
| Design and material | |
|---|---|
| Color | Signal black |
| material | Acrylic, metal |
| form | around |
| Energy consumption | |
|---|---|
| Energy efficiency class (Spektrum AG) | D |
| Markings | |
|---|---|
| WEEE Reg. No. | DE 39236390 |
| life | |
|---|---|
| life | 30,000 hours |
| Light properties | |
|---|---|
| Color temperature | 3000 K |
| Nominal luminous flux | 2000 lm |
| Color rendering index | > 80 Ra |
| Color temperature range | 3000 K |
| Luminous flux LED module | 2480 lm |
| Lamp properties | |
|---|---|
| Assembly | 4.2 W |
| Technology | LED |
| Including light bulbs | ✓ |
| Equivalent to incandescent lamp | 151 W |
| adjustability | firmly |
| Lamp properties | Light source permanently integrated |
| Dimmable | No |
| IP protection | IP44 |
| Protection class | Protection class II |
| Number of components | 4x |
| Exchangeability | 2 The light source can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire.|5 The operating device can be replaced by a qualified electrician without causing permanent damage to the luminaire. |
| Power consumption | 18 W |
| Tension | 230 V |
| Voltage type | AC 50 Hz |
| transformer | |
|---|---|
| Apparent power | 19.5 VA |
| Transformer height | 30 mm |
| Transformer width | 85 mm |
| Transformer depth | 85 mm |
| Color | Black |
| Anzahl Leuchten berechnen | Jetzt berechnen |
| Information according to the EU Product Safety Directive | Paulmann Licht GmbH Quezinger Feld 2 31832 Springe Germany Tel.: +49 5041 998-0 Email: info@paulmann.de |
5-year Paulmann warranty – reliable & fair
Even with the best quality, issues can occasionally occur. To make sure you are covered, the German manufacturer Paulmann provides a 5-year warranty on its products in addition to statutory warranty rights.
The warranty covers proper functionality under correct installation and normal use (max. 4,500 operating hours per year). Excluded are rechargeable batteries, batteries and replaceable light sources.
If a problem should occur, simply contact us – we will handle the process directly with Paulmann for you.
➜ View the official Paulmann warranty conditions
Note: your statutory warranty rights naturally remain unaffected.

